
Brake cable support made of galvanized steel for the rear brake of your Puch MS50, MV50 and VS50 moped / moped.
The brake cable plate secures and supports the brake cable of the rear drum brake and ensures backlash-free operation of the brake system.
Note: This brake cable plate is suitable for models equipped with a footrest carrier.
Other parts for the brake system and cable holders can be found in the accessories section.
Original Puch spare part number: 363.1.25.005.2
| Material | Steel |
| Total length | 66 mm |
| Thickness | 2.6 mm |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Hole spacing | 48.5 mm |
| Surface | galvanized (blue) |
| Width | 33.6 mm |
| Height | 23.2 mm |
| Mounting type | Screws |
| Puch OEM number | 363.1.25.005.2 |
| Puch | 2-speed MS, MV, MV50 |
Accessories & related products
Explore categories from Drum brake
Moped fans also bought
GPO ignition plate 90 mm Bosch / DUCATI
Number of cables: 3 pcs · Manufacturer: GPO · Ø outside: 90 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Material: Aluminum · Tension: 6 V · Ø inside: 18.5 mm · Cable length: 400 mm · Cable length: 500 mm · Ø bolt circle: 80 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard
88,10 EUR
swiing® revival spacer set crankshaft L17 | Puch Z50
Material: Steel · Nominal diameter inside: 17 mm · Thickness: 0.1 mm · Thickness: 0.15 mm · Thickness: 0.2 mm · Thickness: 0.25 mm · Thickness: 0.3 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Ø outside: 23.8 mm · Surface: blank / oiled · Ø inside: 17.1 mm
10,50 EUR
M6x12 hexagon head screw, galvanized
Material: Steel · Total length: 16 mm · Thread length: 12 mm · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Drive: External hexagon · Shank: No · Nominal diameter (thread): 6 mm · Screw head: Hexagon · Strength class: 8.8 · Width across flats: 10 mm
1,20 EUR
FST Racing air filter set swiing® ingenious SRF 17 mm | Puch X30 NS, NL
Manufacturer: FST RACING · Material: Plastic · Color: black · Filter type: Racing screen · Filter type: Standard sieve · Ø Internal connection: 27 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Mounting type: Tab for screwing · Total length: 350 mm · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Alternative version of the Puch OEM number: 321.2.15.270.0
94,00 EUR





