
43.5 mm piston with two standard rectangular piston rings with internal circlips (IS) for the MetraKit cylinder on your Puch moped / moped.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Barikite |
| Thick piston ring | 0.97 mm |
| Ø outside piston (A) | 43.44 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 22.5 mm |
| Curvature (D) | 2 mm |
| Total piston height (E) | 51.4 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Nominal diameter | 43.5 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Weight piston kit | 98 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Metrakit piston 43.5 mm | Puch
Manufacturer: Metracite · Ø outside piston (A): 43.45 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 22.9 mm · Curvature (D): 3.1 mm · Total piston height (E): 49.5 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Nominal diameter: 43.5 mm · Piston ring height: 1.5 mm · Piston ring height: 2 mm · Weight piston kit: 85 g
46,90 EUR
Metrakit 43.5 mm cylinder kit (65 cc - camouflaged) | Puch
Manufacturer: Barikite · Manufacturer: Metracite · Area of application: Tuning · Camouflaged: Yes · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Nominal diameter: 43.5 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread)
158,70 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO 44 mm cylinder head | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Area of application: Tuning · Camouflaged: Yes · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 44 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Candle thread: short · Decompressor: No · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44
50,50 EUR
swiing® ingenious 15 mm carburetor camouflaged | Puch
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Area of application: Tuning · Camouflaged: Yes · Component group Carburetor: Carburetor complete · Material: Aluminum · Width: 50 mm · Choke control: Hand choke · Carburetor type: SRE · Height: 95 mm · Nominal diameter: 15 mm · Total length: 66 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Ø Inside entrance: 15 mm · Ø Internal connection: 20 mm · Ø Output inside: 15 mm · Ø Air filter connection: 20 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.17 · Nozzle size: 62 · Clamping screw torque (max.): 4 N/m · Puch OEM number: 349.1.15.100.0 · Puch OEM number: 349.2.15.800.0 · Puch OEM number: 349.4.15.500.0 · Puch OEM number: 349.4.15.000.0 · Puch OEM number: 349.4.15.300.0 · Puch OEM number: 349.6.15.400.0 · Puch OEM number: 349.7.15.700.0 · Puch OEM number: 349.8.15.400.0 · Puch OEM number: 349.9.15.300.0
94,00 EUR
Metrakit 43.5 mm cylinder kit (65 cc - camouflaged) | Puch
Manufacturer: Barikite · Manufacturer: Metracite · Area of application: Tuning · Camouflaged: Yes · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Nominal diameter: 43.5 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread)
158,70 EUR
swiing® ingenious exhaust clamp 28 mm heat-resistant
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Color: Chrome · Material: FPM / FKM (colloquially known as Viton) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Width: 40 mm · Total length: 40 mm · Ø inside: 25 - 28 mm · Mounting type: Nuts & bolts
25,80 EUR






