
Ball bearing or roller bearing for the auxiliary shaft suitable for your Vespa P 125 X, P 150 X, GT, GTR, Sprint, TS, GL and Sprint V. scooter.
The auxiliary shaft radial bearing is suitable as a replacement if the original bearing is running rough or has play. With the right dimension, you can repair the bearing of the auxiliary shaft.
| Bearing type | Deep groove ball bearing |
| Inner ring width | 12 mm |
| Bearing cage | Sheet steel cage |
| Groove ring | No |
| Material | Steel |
| Ø inside | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Ø outside | 40 mm |
| Ball bearing closed | No |
| Piaggio OEM number | 097718 |
| Vespa | Vespa PX, T5, Cosa - P125X · VNX1T · 1977 - 1982 (PX alt) Aussenverschluss , P125X · VNX2T · 1981 - 1984 (PX alt) Innenverschluss , P150X · VLX1T · 1978 - 1993 |
Accessories & related products
Explore categories from Engine block
