
Blade-cooled 43 mm (61 cc) cylinder kit with 12 mm piston pin, suitable for your Sachs 50, 502, 50/2, 50/3, 50/4 moped / moped.
The timing of the cylinder was kept rather low, which is characterized by a very nice torque in the lower speed range.
The racing cylinder kit without sealing includes cylinder & piston kit without gaskets.
Note: 60 mm long M6 stud bolts must be used to mount the cylinder. Please observe the installation direction when assembling. The piston is inserted with the arrow pointing towards the outlet on the exhaust side.
Detailed assembly instructions are included.
Corresponding accessories such as gaskets, cylinder head, exhaust system etc. can be found in the accessories section.
Made by the BADASS brand.
| Nominal diameter | 43 mm |
| Manufacturer | BAD ASS |
| Area of application | Tuning |
| Material | Gray cast iron |
| Displacement | 61 ccm |
| Crankshaft stroke | 42 mm |
| Ø cylinder neck | 46 mm |
| Ø Outlet outside | 40 mm |
| Ø outlet inside | 28 mm |
| Inlet window | 17 x 15 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread inlet | M5x0.8 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 31 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Hole pattern [mm] | 60 x 40 / 51 x 40 / 37 x 37 |
| Outlet type | Union nut |
| Thread outlet | MF40x1.5 (fine pitch thread) |
| Camouflaged | No |
| Sachs | 50 (Fahrtwind, 1.25 / 1.5 hp, DE) 502 (Saxonette) - AL , AML 50/2 - L CH (0.8 PS) , ML CH (0.8 PS) , MB (2.6 PS) , MLB (2.6 PS) 50/3 50/4 - MLFB (2.6 PS) , LKH (4.5 PS) |
Accessories & related products
swiing® revival stud bolt M5 x 23 inlet (diaphragm) 10.9 | Sachs 50/2 (A3700)
Manufacturer: swiing® revival parts · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 23 mm · Thread length: 6 mm · Thread length: 12 mm · Diameter: 4.9 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Pony OEM number: A3700 · Sachs OEM no.: 0640 016 101 · Sachs OEM no.: 0640 016 102
2,10 EUR
1,75 EUR
swiing® revival bolt set cylinder head galvanized | Sachs 503 / 50/2 / 50/3 / 50/4
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: silver · Total length: 34 mm · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Ø shaft: 5.85 mm · Width across flats: 10 mm · Area of application: Standard · Shank: Yes · Number of components: 12 pcs · Strength class: 10.9 · Shank length: 8 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 22 mm
5,75 EUR
swiing® ingenious gasket cylinder head 41 mm | Sachs 503, 502, 50/2, 50/3, 50/4
Nominal diameter: 41 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Place of use: Cylinder head · Area of application: Standard · Ø cylinder: 41 mm · Ø inside: 41.7 mm · Thickness: 0.3 mm · Hole pattern [mm]: 37 x 37
5,75 EUR
swiing® ingenious 41 mm cylinder head tuning | Sachs 50/2, 50/3, 50/4
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 41 mm · Ø outside: 98 mm · Height: 50 mm · Total length: 127 mm · Width: 95 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Area of application: Standard · Ø screw holder: 19 mm · Candle thread: long · Decompressor: M10x1.5 · Hole pattern [mm]: 37 x 37
80,60 EUR
BAD ASS cylinder head L Ø 41-43 mm | Sachs 502, 50/2, 50/3, 50/4
Manufacturer: BAD ASS · Material: Aluminum · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 41 - 43 mm · Ø outside: 108 mm · Ø screw holder: 19.3 mm · Number of fixing points: 1 pcs · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 37 x 37 · Decompressor: M10x1.5
176,40 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
swiing® revival carburetor 17 mm Bing SSB 1/17/69
Nominal diameter: 17 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Area of application: Standard · Area of application: Tuning · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SSB · Choke control: without choke · Width: 85 mm · Total length: 132 mm · Nozzle size: 76 · Height: 100 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Hole spacing inlet: 31 mm · Mounting type: Flange · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No
149,30 EUR
BAD ASS cylinder head L Ø 41-43 mm | Sachs 502, 50/2, 50/3, 50/4
Manufacturer: BAD ASS · Material: Aluminum · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 41 - 43 mm · Ø outside: 108 mm · Ø screw holder: 19.3 mm · Number of fixing points: 1 pcs · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 37 x 37 · Decompressor: M10x1.5
176,40 EUR









