
45.0 mm replacement piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with internal fuse (IS) for various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Athena |
| Ø outside piston (A) | 44.94 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 22.4 mm |
| Curvature (D) | 3.15 mm |
| Total piston height (E) | 52.67 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Nominal diameter | 45 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Tolerance group | A |
| Weight piston kit | 98 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Athena 45 mm cylinder kit 70 ccm camouflaged | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Athena · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 70 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 23.5 mm · Inlet window: 22.3 x 14 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes · Area of application: Tuning
187,00 EUR
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
23,40 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® revival gasket set Z50 engine | Puch X30 NS / NL
Manufacturer: swiing® revival parts · Area of application: Standard · Material: Sealing paper · Ø outlet inside: 22 mm · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Number of components: 10 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Hole spacing outlet: 42 mm
23,40 EUR
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Area of application: Tuning · Camouflaged: Yes · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 45 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Candle thread: short · Decompressor: No · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44
38,70 EUR
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/16.2 "Racing" silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Width: 16.2 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 16.2 · Tomos OEM number: 035548
16,40 EUR
swiing® ingenious gasket outlet 28 mm graphite
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Area of application: Tuning · Material: Graphite / Graphite · Reinforced: No · Ø inside: 27.4 mm · Ø outlet inside: 28 mm · Place of use: Exhaust · Thickness: 3 mm · Ø screw holder: 6.6 mm · Hole spacing outlet: 42.5 mm
8,70 EUR








