
43 mm replacement piston with two 1.5 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) for Piaggio Ciao, Si, Bravo and Boxer mopeds / mopeds with 43 mm Athena cylinder kit.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Athena |
| Ø outside piston (A) | 42.9 mm |
| Compression height (C) | 26.52 mm |
| Curvature (D) | 2.4 mm |
| Total piston height (E) | 50.4 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Nominal diameter | 43 mm |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Tolerance group | A |
| Weight piston kit | 87 g |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
23,40 EUR
Athena 43 mm cylinder kit without head 10 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 43 mm · Manufacturer: Athena · Material: Aluminum · Area of application: Tuning · Surface: sandblasted · Displacement: 63 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Ø piston pin (B): 10 mm · Outlet type: clamped · Decompressor: Yes · Camouflaged: No
205,80 EUR
Athena piston 43 mm (12 mm KoBo) #A | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 43 mm · Manufacturer: Athena · Ø outside piston (A): 42.93 mm · Compression height (C): 26.25 mm · Curvature (D): 4 mm · Total piston height (E): 52.6 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: A
75,20 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Manufacturer: GPO · Color: silver · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Width: 105 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Height: 5.3 mm · Thread length: 8 mm · Total length: 145 mm · Ø mounting hole: 5 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm
12,80 EUR
SKF 6202 C3 ball bearing 15/35/11
Bearing type: Deep groove ball bearing · Stock number: 6202 · Inner ring width: 11 mm · Manufacturer: SKF · Bearing clearance: C3 · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Width: 11 mm · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 35 mm · Puch OEM number: 900.4.6202
11,70 EUR
swiing® revival engine overhaul kit with bearing selection | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: NBR · Material: Oiled paper · Material: Steel · Piaggio OEM number: 112967 · Piaggio OEM number: 113681 · Piaggio OEM number: 182519 · Piaggio OEM number: 241894 · Piaggio OEM number: 480464
30,00 EUR







