
47 mm cylinder kit from Airsal suitable for Puch Maxi S & N, as well as X30 Sport.
.Powerful cylinder with large displacement.
The 75 cc racing kit has a straight exhaust, which is why standard exhausts for Puch mopeds can be fitted.
To fit the cylinder, the engine housing must be spindled out.
The outer diameter of the cylinder neck is 51 mm
| Nominal diameter | 43 mm |
| Manufacturer | Airsal |
| Material | Aluminum |
| Area of application | Tuning |
| Displacement | 75 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Ø cylinder neck | 51 mm |
| Surface | sandblasted |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Camouflaged | No |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Airsal piston 47 mm | Puch
Nominal diameter: 47 mm · Manufacturer: Airsal · Ø outside piston (A): 46.95 mm · Compression height (C): 22.35 mm · Curvature (D): 3.7 mm · Total piston height (E): 50.1 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 108 g
46,90 EUR
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Width: 14.2 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
14,00 EUR
GPO 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled) / ZA50 (Cat.)
Manufacturer: GPO · Mounting type: Stud bolts & nuts · Material: Aluminum · Ø External connection: 26 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø inside: 21 mm · Total height: 68.6 mm · Total length: 85.5 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
40,60 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
2,80 EUR
Adhesive kit tank & frame black PVC carrier film | Puch Maxi S
Color: black · Color: white · Material: Polyvinyl chloride (PVC) · Place of use: Frame (+ tank) · Rear side texture: Adhesive · Consistency: UV-resistant · Consistency: petrol resistant · Width: 123 mm · Width: 230 mm · Width: 330 mm · Height: 26 mm · Height: 60 mm · Height: 65 mm
11,10 EUR
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Mounting type: Union nut
11,70 EUR
Not in stock
swiing® ingenious pull starter Bosch / Ducati | Puch E50
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Color: black-matt · Ignition system: BOSCH · Ignition system: DUCATI · Total length: 160 mm · Width: 150 mm · Height: 88 mm · Ø outside: 130 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing: 137.5 mm
176,40 EUR
Not in stock
Bumm mirror round Inox
Color: Chrome · Manufacturer: Bumm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Test mark: none · Surface: chrome-plated · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Thread size: M8 · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Total length: 360 mm
32,80 EUR
Intake manifold 46 / 47 mm cylinder | Puch
Mounting type: Screws · Number of fixing points: 2 pcs · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Ø External connection: 24 mm · Ø inside: 19 mm · Total height: 75 mm · Height flange center hole: 65 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Total length: 60 mm · Area of application: Tuning
46,90 EUR












