
47 mm racing cylinder from Airsal suitable for Puch Maxi S & N, X30 Sport.
.The 75 cc racing kit has a narrow exhaust, which is why appropriate exhausts must be fitted.
To fit the cylinder, the engine housing must be spindled out.
The outer diameter of the cylinder neck is 51 mm.
| Nominal diameter | 47 mm |
| Manufacturer | Airsal |
| Material | Aluminum |
| Area of application | Tuning |
| Displacement | 75 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Surface | sandblasted |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Outlet type | slanted |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Camouflaged | No |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Airsal piston 47 mm | Puch
Nominal diameter: 47 mm · Manufacturer: Airsal · Ø outside piston (A): 46.95 mm · Compression height (C): 22.35 mm · Curvature (D): 3.7 mm · Total piston height (E): 50.1 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 108 g
46,90 EUR
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Width: 14.2 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
14,00 EUR
GPO 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled) / ZA50 (Cat.)
Manufacturer: GPO · Mounting type: Stud bolts & nuts · Material: Aluminum · Ø External connection: 26 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø inside: 21 mm · Total height: 68.6 mm · Total length: 85.5 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
40,60 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
2,80 EUR
AKOA 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG plastic | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled)
Color: black-matt · Manufacturer: AKOA · Mounting type: Screws · Material: Plastic · Ø External connection: 26 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø inside: 20.7 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Area of application: Tuning
35,20 EUR
Intake manifold 46 / 47 mm cylinder | Puch
Mounting type: Screws · Number of fixing points: 2 pcs · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Ø External connection: 24 mm · Ø inside: 19 mm · Total height: 75 mm · Height flange center hole: 65 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Total length: 60 mm · Area of application: Tuning
46,90 EUR
GPO stud bolt special M6 x 106 mm galvanized (10.9 strength) | Puch
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 7 mm · Total length: 106 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Strength class: 10.9 · Thread length: 15 mm · Thread length: 19 mm · Alternative version of the Puch OEM number: 360.1.10.034.1
5,05 EUR
4,10 EUR










