
CNC-machined aluminium füll screw, black anodized.
Fits Zündapp Belmondo mopeds, Zündapp Bergsteiger M25/M50 mopeds, as well as Alpa Spezial 3000 and Alpa Black River small motorcycles that have a Zündapp type 247 engine installed. Also suitable for other engines with M14x1.5 Öleinfüll thread.
An Öberdruck-Bohrung is available.
Total length: 20 mm
Slot width: 14 mm
Thread: M14 x 1.5
Excellent quality from the premium custom brand 66HEROES.
| Manufacturer | 66HEROES |
| Material | Aluminum |
| Surface | anodized |
| Color | black |
| Thread type | MF14x1.5 (fine pitch thread) |
| Nominal diameter (thread) | 14 mm |
| Drive | External hexagon |
| Total length | 20 mm |
| Screw head | Hexagon |
| Width across flats | 14 mm |
| Zündapp Belmondo |
| Zündapp |
Explore categories from Engine block
Moped fans also bought
Screw M4x12 pan-head galvanized
Material: Steel · Total length: 12 mm · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Drive: Cross recess · Shank: No · Nominal diameter (thread): 4 mm · Screw head: Lens head · Strength class: 8.8 · Alternative version of the Pony OEM number: A1406 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0240 106 101
2,25 EUR
Adhesive kit tank & side guards | Zündapp Belmondo
Material: Polyvinyl chloride (PVC) · Color: black-matt · Color: white · Width: 280 mm · Width: 455 mm · Height: 38 mm · Place of use: Frame (+ tank) · Rear side texture: Adhesive · Consistency: UV-resistant · Consistency: petrol resistant · Transferfolie: No
39,90 EUR


