
Special cover cap for all M12 bolts and nuts with SW19 hexagon socket.
Suitable for wheel axle nuts, for example (M12x1 mm).
Hides unsightly screw heads and nuts including washer
The cap is clamped onto the screw/nut using the three grub screws - holds firmly.
Made of aluminium, black anodized.
Small but nice detail to brighten up your moped.
Ø inner: 21.85 mm
Ø outer: 29.8 mm
Total height: 15.8 mm
Deep blind hole: 15 mm
Excellent quality from the premium custom brand 66HEROES.
| Manufacturer | 66HEROES |
| Material | Aluminum |
| Surface | anodized |
| Color | black |
| Drive | External hexagon |
| Height | 15.8 mm |
| Screw head | Hexagon |
| Ø inside | 21.8 mm |
| Ø outside | 29.8 mm |
| Thread size | M12 |
| Width across flats | 19 mm |
Explore categories from Screws & fastener sets
Moped fans also bought
BERU spark plug connector / 1 kΩ interference suppressed
Manufacturer: BERU · Material: Sheet metal (steel) · Color: silver · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
10,40 EUR
swiing® revival M8x12 oil drain plug & copper ring | Puch E50, Z50
Manufacturer: swiing® revival parts · Width across flats Screw: 13 mm · Material: Copper · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: silver · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Screw head: Hexagon · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Thread length: 12 mm · Total length: 18 mm · Puch OEM number: 901.1053
4,10 EUR
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Ø Cable bushing: 1.6 mm · Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Total length: 6 mm · Drive: Slot · Screw head: Lens head · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm · Ø outside: 5 mm · Number of components: 2 pcs
2,35 EUR
66HEROES Cover hexagonal M10 / M11 aluminum black anodized
Ø inside: 19.5 mm · Ø outside: 27.5 mm · Manufacturer: 66HEROES · Material: Aluminum · Color: black · Surface: anodized · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Height: 15 mm · Thread size: M10 · Thread size: M11 · Width across flats: 17 mm
8,70 EUR







