
17 mm PHBG racing carburetor for universal use on your moped, moped or small motorcycle.
This Dellorto replica racing carburetor is suitable for tuning and is designed for racing bikes between 65 and 125 cc.
| Material | Aluminum |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Surface | varnished |
| Color | black |
| Nominal diameter | 17 mm |
| Width | 73 mm |
| Carburetor type | PHBG |
| Height | 130 mm |
| Ø Internal connection | 16.8 mm |
| Ø Inside entrance | 16.8 mm |
| Ø Output inside | 28.5 mm |
| Ø Air filter connection | 32 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Air filter connection thread | MF32x1.25 (fine pitch thread) |
| Ø fuel hose connection | 6 mm |
| Total length | 87 mm |
| Mixed oil connection | No |
| Vacuum connection | Yes |
| Choke control | Cable choke |
| Choke nozzle size | 45 |
| Nozzle thread | M5x0.8 (standard thread) |
| Nozzle block | 26240 |
| Nozzle size | 70 |
| Size of secondary nozzle | 60 |
Accessories & related products
swiing® revival nozzle set M5 (70 - 92) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 10 pcs · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 8 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 75 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 85 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 92
24,60 EUR
swiing® revival nozzle set M5 (92 - 110) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 10 pcs · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 8 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 92 · Nozzle size: 94 · Nozzle size: 96 · Nozzle size: 98 · Nozzle size: 100 · Nozzle size: 102 · Nozzle size: 104 · Nozzle size: 106 · Nozzle size: 108 · Nozzle size: 110
24,60 EUR
Dell'Orto 19 mm PHBG DS carburetor cable choke "Black-Edition"
Nominal diameter: 19 mm · Manufacturer: Dell'Orto · Component group Carburetor: Carburetor complete · Surface: varnished · Color: black · Carburetor type: PHBG DS · Mounting type: Plug connection · Ø Air filter connection: 32 mm · Ø Air filter connection: 38 mm · Height: 130 mm · Air filter connection thread: MF32x1.25 (fine pitch thread) · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: Yes · Width: 85 mm · Choke control: Cable choke · Choke nozzle size: 60 · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 75 · Area of application: Tuning · Size of secondary nozzle: 45
182,30 EUR
Dell'Orto secondary nozzle PHBG (size 30 - 70) of your choice
Manufacturer: Dell'Orto · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Carburetor type: PHBG · Nozzle type: Secondary nozzle · Drive: Slot · Nozzle size: 30 · Nozzle size: 35 · Nozzle size: 40 · Nozzle size: 45 · Nozzle size: 50 · Nozzle size: 55 · Nozzle size: 60 · Nozzle size: 65 · Nozzle size: 70
5,75 EUR
Naraku auxiliary nozzle set M5 (30-50) PHBG / PHBD
Manufacturer: Naraku · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 10 pcs · Carburetor type: Dell'Orto · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: PHBG AD · Carburetor type: PHBG AS · Carburetor type: PHBG BD · Carburetor type: PHBG CS · Carburetor type: PHBG DS · Total length: 9.5 mm · Nozzle type: Secondary nozzle · Drive: Slot · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 30 · Nozzle size: 32 · Nozzle size: 34 · Nozzle size: 36 · Nozzle size: 38 · Nozzle size: 40 · Nozzle size: 42 · Nozzle size: 45 · Nozzle size: 48 · Nozzle size: 50
29,30 EUR
Not in stock
Moped fans also bought
BERU spark plug connector / 1 kΩ interference suppressed
Color: silver · Manufacturer: BERU · Material: Sheet metal (steel) · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
10,40 EUR
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Ø Bundle: 6 mm · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Drive: Slot · Total length: 15 mm · Ø outside: 8 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Width across flats: 7 mm · Thread length: 7 mm · Area of application: Standard
2,95 EUR
GPO chain tensioner | Puch Maxi S
Color: black · Color: silver · Manufacturer: GPO · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of teeth: 10 pcs · Ø outside sprocket: 36 mm · Total length: 175 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 1 pcs
11,70 EUR
GPO 38 mm cylinder head original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 38 mm · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Candle thread: short · Height: 55 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Area of application: Standard
38,70 EUR
GPO 18.5 mm intake manifold Dell'Orto PHBG | Puch E50
Ø inside: 18.8 mm · Manufacturer: GPO · Area of application: Tuning · Color: Chrome · Material: Aluminum · Surface: polished · Ø External connection: 23.9 mm · Mounting type: Screws · Hole spacing inlet: 38 mm · Total height: 57 mm · Height flange center hole: 45 mm · Total length: 40 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Camouflaged: No
21,10 EUR
swiing® revival nozzle set M5 (70 - 92) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 10 pcs · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 8 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 75 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 85 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 92
24,60 EUR
GPO sprocket 9 - 21 teeth wide | Puch
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: Hardened · Recording type: Interlocking · Number of teeth: 9 pcs · Number of teeth: 10 pcs · Number of teeth: 11 pcs · Number of teeth: 12 pcs · Number of teeth: 13 pcs · Number of teeth: 14 pcs · Number of teeth: 15 pcs · Number of teeth: 16 pcs · Number of teeth: 17 pcs · Number of teeth: 18 pcs · Number of teeth: 19 pcs · Number of teeth: 20 pcs · Number of teeth: 21 pcs · Total thickness: 4.6 mm
9,30 EUR
swiing® ingenious 17 mm intake manifold | Puch X30 Velux
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Surface: anodized · Area of application: Tuning · Ø inside: 17 mm · Ø External connection: 23 mm · Mounting type: Stud bolt · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 32 mm · Camouflaged: No
58,70 EUR













